Bordeaux

Najsłynniejsze wina francuskie pochodzą z regionu Bordeaux, położonego w południowo-zachodniej Francji wzdłuż rzeki Garonna.

Region Bordeaux słynie z czerwonych win, które zawsze są mieszanką (cuvée) kilku odmian. Najczęściej stosowane są odmiany: Cabernet Sauvignon i Merlot, również w mniejszych ilościach Petit Verdot, Malbec i Cabernet Franc.

Na lewym brzegu rzeki Garonne winiarze używają w cuvée więcej odmian win Cabernet Sauvignon, dlatego też mają one wyższą zawartość alkoholu, tanin i kwasowości. Wina z lewego brzegu są przeznaczone do długiego leżakowania. Najbardziej znane regiony to Medoc i Graves. To właśnie wina z tego regionu rozsławiły Bordeaux na całym świecie.

Wina z prawego brzegu zawierają głównie więcej odmian Merlot, więc powstałe tam wina są delikatniejsze, z niższą zawartością alkoholu i tanin.

Do najbardziej znanych regionów z lewego brzegu należą Medoc i jego podregiony Pauillac i Margaux. Na prawym brzegu są to Saint-Emilion i Pomerol. Słynne są białe wytrawne wina z Pessac-Leognan i botrytyzowane wina Sauternes.

Wina z Bordeaux nalewa się do tak zwanych butelek typu Bordeaux, które mają cylindryczny kształt.


Nie mamy rocznika, którego szukasz?

Napisz do nas!
Bordeaux

Darmowa wysyłka

przy zakupie
powyżej 300 zł

100% win w magazynie

wszystkie gotowe
do wysyłki

Bezpieczne opakowanie

potwierdzone
setkami przesyłek

Tylko oryginalne wina

z gwarancją
pochodzenia