Burgundia

Burgundia należy do najbardziej renomowanych regionów winiarskich we Francji. Wina burgundzkie to kategoria pełnych win czerwonych z gatunku Pinot Noir oraz win białych z gatunku Chardonnay (najbardziej znane to Chablis) i Aligoté.

Z Burgundii pochodzi również najsłynniejsze i najdroższe wino świata, produkowane w winnicy Romanee Conti, znajdującej się niedaleko osady Vosne Romanee. To właśnie w Burgundii spotkać można najwięcej win z najwyższym francuskim znakiem jakości Grand Cru. Stanowią one zaledwie 2% ogólnej produkcji i zlokalizowane są w podobszarze Côte d’Or.

Klasyfikacja win w Burgundii kładzie nacisk na lokalizację winnic, tzw. czynnik terroir. Dlatego też na etykiecie win burgundzkich nazwa podobszaru napisana jest większymi literami niż nazwa producenta. Wina z Burgundii tradycyjnie butelkuje się w butelkach tzw. typu burgundzkiego.

W regionie tym uprawia się również szczep Gamay, z którego produkowane jest młode wino Beaujolais. Beaujolais nie kwalifikuje się jednak do kategorii win burgundzkich, ze względu na przeznaczenie do szybkiego spożycia.


Nie mamy rocznika, którego szukasz?

Napisz do nas!
Burgundia