360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

W jaki sposób przechowywać wina rocznikowe, by ich nie zmarnować

przechowywanie win rocznikowych

Dostałeś na urodziny butelkę wina rocznikowego na przykład z roku swoich narodzin? A może przywiozłeś sobie z winnicy wino z potencjałem dojrzewania i teraz zastanawiasz się, jak się z nim obchodzić? To proste – pozwól mu dojrzewać dalej. Nie załamuj rąk, jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać. Dzięki naszym wskazówkom z łatwością sobie poradzisz.

6 prostych zasad właściwego przechowywania wina

1. Temperatura w roli głównej

Nie tylko podczas serwowania wina, lecz także przy jego przechowywaniu temperatura odgrywa wiodącą rolę. W pomieszczeniu, w którym umieścisz wino rocznikowe, wynosić powinna od 10 do 15 °C. To dlatego, że żadna skrajność nie będzie dla niego dobra. Jeśli winu będzie zimno, może stracić aromat. Z kolei w cieple jego zapach mógłby stać się zbyt intensywny. W pomieszczeniu nie powinno również dochodzić do znaczących wahań temperatur. Ale bez obaw, nie musisz się od razu rozglądać za jakimś niewielkim pałacem, którego komnaty spełniałyby te kryteria. Wystarczy, że wybierzesz takie pomieszczenie w swoim domu, w którym będzie nawet cieplej, ale bez wahań temperatury.

2. Pozycja leżąca

Wino rocznikowe chętnie sobie poleży. Takim piwnicznym próżniakiem jest jednak wyłącznie z powodów czysto praktycznych. W pozycji horyzontalnej jego korek cały czas pozostaje zamoczony, co jest kluczowe dla zachowania jego elastyczności. Gdyby korek wysechł, do butelki zaczęłyby przenikać większe ilości tlenu. Z powodu utleniania wino mogłoby się przedwcześnie zestarzeć, czy nawet się zepsuć. Pamiętaj więc o naszych radach, gdybyś kiedyś w przyszłości zamierzał postawić wino w spiżarni.

3. Uwaga na pachnących sąsiadów

Korek má jeszcze jedną paskudną cechę – pochłania zapachy. Dlatego należy uważać, z czym się wino przechowuje. Nie będzie mu dobrze w towarzystwie produktów spożywczych i substancji o wyrazistych aromatach. Dla środków dezynfekujących i innych chemikaliów lepiej znajdź jakieś miejsce w łazience. W pobliżu swoich butelek nie przechowuj także owoców czy warzyw.

przechowywanie wina

4. Ekskluzywne wino ceni sobie wilgoć

Poziom wilgotności, który odpowiada winu najbardziej, oscyluje w granicach 60 i 70%. Jest to o około 20% więcej niż poziom wilgotności zalecany dla pozostałych pomieszczeń. Przy takiej wilgotności w twoim salonie rozgościłoby się chętnie nie tylko wino, ale i pleśń. Dlatego najlepiej będzie, jeśli postarasz się umieścić swoje koneserskie butelki w piwnicy. Możesz też rozważyć zakup domowej winoteki.

5. Unikaj gimnastyki

Podczas leżakowania na dnie butelki wina osadzają się drobne cząsteczki. Jeśli więc będziesz swe wino nazbyt często podziwiać, odwracać je czy przenosić, cząsteczki nie osadzą się na dnie. A tym samym wino może stracić swój charakterystyczny bukiet.

6. Niech stanie się ciemność

Wino rocznikowe potrafi być strasznie kapryśne. Nie dość, że niechętnie się rusza, to jeszcze nie lubi światła. Ani słonecznego, ani sztucznego. Emitowane przez nie promieniowanie UV przyspiesza bowiem procesy dojrzewania i utleniania. Dlatego też winu najbardziej spodoba się w miejscu, w którym ty sam nie chciałbyś przebywać – ciemnym, chłodnym oraz wilgotnym.

Jeśli zastosujesz się do tych sześciu zasad, wino będzie się u ciebie czuło jak pączek w maśle. Z nimi możesz bez obaw zabrać się za budowanie własnej winoteki wypełnionej winami rocznikowymi. Jeśli nie wiesz, jakie egzemplarze wybrać do swojej kolekcji, zapoznaj się z sugestiami naszego sommeliera.

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł