360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

Ze słownika sommeliera: Bukiet kontra aromat

orzechy i mandarynki obok kieliszka z winem

Aromat kwiatowy, owocowy, korzenny, ale też zwierzęcy czy drzewny… W taki sposób można pobieżnie scharakteryzować wino, które podczas degustacji znajdzie się bezpośrednio pod naszym nosem. Jak jednak odpowiednio wyrazić te zapachowe doznania? Przygotowaliśmy dla ciebie krótką i zrozumiałą instrukcję.

Mówi się, że jeśli coś nam nie pachnie podczas serwowania, to często nie dostaje od nas drugiej szansy, polegającej na spróbowaniu. Dlatego też zapach jedzenia i napojów jest bardzo ważny – w przypadku wina stanowi element ogólnego wrażenia, które w nas ono wywoła, tworzy je nawet w 70%.

W jaki sposób sommelier mówi o winie

Każdy, kto miała okazję usłyszeć specjalistę wypowiadającego się podczas degustacji wina, mógł być nieco skonsternowany. Ilość terminów i wyrażeń może być na początku dla laika zbyt duża, a subtelne różnice pomiędzy nimi – trudne do uchwycenia. Słyszałeś już takie określenia, jak aromat czy bukiet, ale nie jesteś pewien, kiedy ich używać? Czytaj zatem dalej…

Aromat to domena młodego, a bukiet starego? Niezupełnie

Powszechna jest opinia, że terminu aromat używa się do opisu zapachu młodych win, natomiast w przypadku starych win stosowane jest pojęcie bukiet. Jest to wprawdzie duże ułatwienie, ale niestety niezbyt precyzyjne. Ponadto w praktyce można się niekiedy spotkać z tym, że oba słowa używane są jako równoznaczne, co również nie jest idealną sytuacja, ale nie musi oznaczać błędu. Dlatego wyjaśnimy sobie to wszystko jeszcze dokładniej.

Aromat jako taki dotyczy głównie owoców winorośli, wpływa na niego szczep, ale też obszar pochodzenia. Nie bez znaczenia pozostaje całe terroir. Najczęściej opisywany jest jako kwiatowy, owocowy, czy też na przykład ziołowy.

Zasadniczo stanowi on zestaw substancji aromatycznych (nawet 200), które mogą nam wiele powiedzieć o wspomnianej odmianie. Aromat przyporządkowujemy do degustowanego wina w momencie, kiedy poczujemy te podstawowe, świeże, winogronowe nuty. Później mówimy już o bukiecie.

Trzymane w rękach kiście winogron

O bukiecie w kieliszku decyduje produkcja wina

Bukiet stanowi obszerniejszą charakterystykę, stosowaną do opisu doznań zapachowych, na które składa się cała gama, zespół zapachów. Wpływa na niego:

  • konkretny proces produkcji wina
  • jego fermentacja, klarowanie,
  • dojrzewanie w beczkach, zbiornikach lub w butelkach.

Rozróżniamy ponadto bukiety pierwszego rzędu (pierwotne), drugiego rzędu (wtórne) i trzeciego rzędu. I właśnie w przypadku bukietu pierwotnego często spotykamy się z pojęciem aromatu. Tutaj bowiem terminologia się zlewa i użycie na tym etapie obydwu wspomnianych wyrazów nie jest błędem. Spójrzmy na dokładniejszy opis:

Bukiet podstawowy to aromat przepełniony dojrzałymi winogronami, mogący natychmiast zdradzić obecność niektórych bardzo aromatycznych odmian.

Bukiet wtórny powiązany jest ze wspomnianą wyżej fermentacją, klarowaniem wina i ogólnie rzecz ujmując – wybranym procesem jego produkcji. Pojawia się w związku z tym określenie bukiet fermentacyjny. Powstają aromaty opisywane podczas degustacji jako maślane, zapach grzybów czy dojrzałego sera.

Bukiet trzeciego rzędu jest wynikiem procesu dojrzewania, powstaje więc podczas leżakowania wina. Dlatego też można się spotkać z określeniem bukiet dojrzały. W wyniku reakcji biochemicznych dochodzi do przekształcenia, osłabienia albo przeciwnie – wzmocnienia wcześniejszych cech charakterystycznych. Bukiet bywa określany jako waniliowy, karmelowy, orzechowy, z dymnymi, tytoniowymi nutami itp.

Unikalny bukiet i smak wina uzyskują następnie podczas dojrzewania w drewnianych beczkach (zwłaszcza typu barrique). Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł o tym, jak przebiega produkcja wina w pięciu podstawowych krokach.

Degustacja wina rocznikowego to nie lada przeżycie

Chcesz dać się porwać unikatowym bukietem win dojrzewających dziesiątki lat? Wino rocznikowe będzie doskonałym wyborem. Odkryjesz w nim aromaty i smaki trzeciego rzędu, które zachwycą twoje zmysły.

Jeśli jednak chciałbyś na to niecodzienne doświadczenie jeszcze „chwilę” poczekać, polecamy wina przeznaczone do leżakowania. Podczas degustacji już zawsze będziesz wiedział, w jaki sposób mówić o ich aromacie.

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł